اخذ اقامت یکساله در ترکیه

ترکیه چندین سال است که به یک مقصد گردشگری، تحصیلی و کاری برای ایرانیان تبدیل شده است. اگر شما جزء افرادی هستید که به دلیل داشتن کسب و کار در ترکیه، تحصیل در این کشور و عوامل دیگر به ترکیه تردد می کنید یا قصد دارید بیش از ۹۰ روز در این کشور بمانید، می توانید اقامت یکساله ترکیه را اخذ کنید. افراد زیادی هستند گه صرفا به خاطر این که بتوانند اقامت یکساله ترکیه را دریافت کنند، در این کشور ملک می‌خرند یا ثبت شرکت انجام می دهند یا در شهرهای مختلف ترکیه به شیوه های متفاوتی سرمایه گذاری می کنند. ایرانیان هم به دلیل این که نیاز نیست برای رفتن به کشور ترکیه ویزا بگیرند، استقبال بیشتری از اقامت یکساله ترکیه می کنند.

زمانی که شما می خواهید از ایران به ترکیه بروید، در پاسپورت شما مهر ورود می‌زنند و از زمان ورود شما به خاک ترکیه، شما تنها اجازه دارید ۹۰ روز در این کشور بمانید. اما اگر قصد دارید بیشتر از ۹۰ روز در این کشور بمانید مثلا می خواهید برای یک سال یا حتی بیشتر از آن در ترکیه بمانید، باید اقامت یکساله ترکیه را اخذ کنید. فرقی نمی کند هدف شما از اقامت در ترکیه برای تحصیل باشد یا برای خود اشتغالی یا برای سرمایه گذاری در این کشور، در هر صورت شما نیازمند اقامت طولانی مدت هستید. برای اقامت طولانی مدت شما باید مدارکی را ارائه کنید که با اقامت کوتاه مدت متفاوت است و شرایط خاص خودش را دارد. برای اخذ اقامت یک ساله ترکیه شما باید دلیل سفر خود به ترکیه را بیان کنید و برنامه سفر خود را برای سفارت شرح دهید. باید توضیح دهید که هدف تان رفتن به یک دوره آموزشی است؟ می خواهید کارهای تحقیقاتی و پژوهشی انجام دهید؟ می خواهید برای خرید ملک یا ثبت شرکت در این کشور اقدام کنید؟ قصد دارید ازدواج کنید؟ باید قصد و هدف خود از این که می خواهید مدت زمان طولانی در ترکیه بمانید را مشخص کنید.

اگر قصد دارید بیشتر از ۹۰ روز در کشور ترکیه بمانید مثلا می خواهید برای یک سال یا حتی بیشتر از آن در ترکیه بمانید، باید اقامت یکساله ترکیه را اخذ کنید. فرقی نمی کند هدف شما از اقامت در ترکیه برای تحصیل باشد یا برای خود اشتغالی یا برای سرمایه گذاری، در هر صورت شما نیازمند اخذ اقامت یکساله ترکیه هستید.

اقامت توریستی ترکیه

یکی از اقامت هایی که در ترکیه به راحتی می توانید به دست آورید، اخذ اقامت یکساله ترکیه است. اگر شما می خواهید بیشتر از 90 روز در ترکیه بمانید، یا به دلیل تحصیلی و شغلی و… باید دائم به کشور ترکیه تردد داشته باشید، می توانید نوعی از اقامت را دریافت کنید که به اقامت یکساله ترکیه یا اقامت توریستی ترکیه معروف است. اخذ این اقامت یکی از ارزان ترین روش های اخذ اقامت در ترکیه به حساب می آید. در این مقاله سعی کرده ایم در مورد راه های مختلف اخذ اقامت یکساله ترکیه و مدارک و شرایط لازم برای آن صحبت کنیم.

اخذ اقامت یک ساله ترکیه

اقامت یکساله ترکیه یا اقامت توریستی ترکیه به تنهایی نمی تواند تضمین کند که شما به اقامت دائم ترکیه دست پیدا خواهید کرد اما راه های زیادی وجود دارد که شما با ساده ترین و ارزان ترین راه ممکن می توانید این اقامت را اخذ کنید. برای مثال شما با اجاره ملک در ترکیه می توانید هم اجازه کار در ترکیه دریافت کنید و اقامت یکساله خود را بگیرید. البته که مبلغ اجاره شما و این که در چه محلی به اجاره ملک پرداخته اید اصلا اهمیتی ندارد ولی اجاره نامه باید حتما به صورت رسمی باشد. روش اجاره ملک در ترکیه که به شما اقامت یک ساله می دهد، یکی از ارزان ترین روش های اخذ اقامت در ترکیه است. لازم به ذکر است که شما وقتی اقامت یکساله ترکیه را دریافت کردید به راحتی می توانید اجازه اقدام برای کار در ترکیه و یا اقدام برای تحصیل در کشور ترکیه را به دست بیاورید یا می توانید به راحتی نسبت به ثبت شرکت در ترکیه اقدام کنید. اگر به دنبال اقامت یکساله ترکیه هستید، می توانید اجازه اقامت کوتاه مدت دریافت کنید. شما می توانید به اداره مهاجرت و پناهندگی ترکیه مراجعه کنید و سپس از طریق آن درخواست خود را به صورت اینترنتی ثبت کنید. در این مرحله باید مدارک لازم را آپلود کنید. هر نوع ویزایی که می خواهید بگیرید، باید مدارک مربوط به آن را آپلود کنید. برای این که بتوانید درخواست ویزا دهید باید پاسپورت شما حداقل 60 روز اعتبار داشته باشد و متقاضیان هم باید درخواست ویزای خود را به صورت الکترونیکی پر کنند. برای اطلاع از جرئیات بیشتر باید به سایت رسمی صدور ویزای الکترونیک به آدرس زیر بروید.

http://www.evisa.gov.tr/

اقامت یکساله ترکیه یا اقامت توریستی ترکیه به تنهایی نمی تواند تضمین کند که شما به اقامت دائم ترکیه دست پیدا خواهید کرد اما راه های زیادی وجود دارد که شما با ساده ترین و ارزان ترین راه ممکن می توانید این اقامت را اخذ کنید.

برای دریافت اقامت کوتاه مدت ترکیه می توانید یکی از موارد زیر را انتخاب کنید:

 • اخذ اقامت کوتاه مدت توریستی ترکیه که برای سفر و گردشگری این شهر است که بین 90 تا 365 روز متفاوت است.
 • اخذ اقامت کوتاه مدت خرید ملک ترکیه که مهم نیست ارزش ملک و وسعت آن چقدر است. و می توانید اقامت در ترکیه را تا یک سال داشته باشید.
 • اخذ اقامت کوتاه مدت ترکیه برای شرکت در مصاحبه ها، فعالیت های تجاری ای که به صورت قانونی هستند، فعالیت های خود اشتغالی و کارآفرینی.
 • اخذ اقامت کوتاه مدت ترکیه که با هدف پزشکی و درمان باشد و حتما نیاز باشد شخص بیشتر از 90 روز در این کشور بماند.
 • اخذ اقامت کوتاه‌مدت ترکیه برای افرادی که در حال تحصیل هستند و از دانشگاه های کشور ترکیه فارغ التحصیل شده اند و حتما باید 180 روز قبل از این که دوره تحصیلی فرد تمام شود، اجازه اقامت در این کشور را دریافت کنند.
 • اخذ اقامت کوتاه مدت برای افرادی که می خواهند فعالیت های تبلیغی برای مذهب انجام دهند یا فعالیت های مربوط به پناهندگی و حقوق بشری را انجام دهند.
 • اخذ اقامت کوتاه مدت در ترکیه برای این که شخص بتواند در کارگاه های علمی، همایش ها و کارهای تحقیقاتی که در این کشور برگزار می شود، شرکت کند و مدت زمان آن ها هم بیش از 90 روز است.
 • اخذ اقامت کوتاه مدت ترکیه برای انجام کارهای قضایی و حقوقی که به نظر دادگاه بستگی دارد.

اخذ اقامت یک ساله ترکیه برای تحصیل

اگر قصد دارید در ترکیه تحصیل کنید، دوره کارآموزی یا اینترشیپ بگذرانید، دوره بورسیه یا اسکالرشیپ بگذرانید، باید در ترکیه اقامت کوتاه مدت بگیرید که باعث می شود شما بتوانید بیشتر از 90 روز در این کشور بمانید. اقامت تحصیلی ترکیه به افراد بالای هجده سال تعلق می گیرد که قصد دارند در دوره های کارآموزی یا دانشگاه های ترکیه شرکت کنند. به کودکانی که همراه والدین شان در ترکیه هستند هم اقامت تعلق می گیرد. اقامت یکساله ترکیه تنها به شخصی داده می شود که پذیرش تحصیلی دارد و بستگان او نمی توانند از از این طریق به ترکیه بروند. این افراد برای این که بتوانند اقامت تحصیلی دریافت کنند، باید بیمه نامه معتبر داشته باشند. دانشجویانی که در ترکیه هستند حق دارند 24 ساعت در هفته کار کنند و کارشان هم باید به صورت پاره وقت باشد. این افراد هم باید مالیات بپردازند و در صورت رعایت تمام آن ها، می توانند اقامت یکساله ترکیه خود را تمدید کنند.

برای این که بتوانید نسبت اخذ مجوز اقامت یکساله تحصیلی ترکیه اقدام کنید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که حداقل در دوره های زبان ترکی ای که در کشور ترکیه برگزار می شود، ثبت نام کنید. این بهترین راه است برای این که سریع تر بتوانید با شرایط ترکیه سازگار شوید. یا می توانید از یکی از دانشگاه های ترکیه پذیرش تحصیلی بگیرید و در آن دانشگاه مشغول به تحصیل شوید. برای این که بتوانید اقامت یکساله تحصیلی ترکیه را به دست آورید، باید تمام مدارک لازم را فراهم کنید. مدارکی که برای این کار نیاز دارید، همان مدارکی است که برای اقامت یک ساله توریستی نیاز دارید. (اجاره نامه لازم نیست)

اقامت یکساله ترکیه تنها به شخصی داده می شود که پذیرش تحصیلی دارد و بستگان او نمی توانند از از این طریق به ترکیه بروند. این افراد برای این که بتوانند اقامت تحصیلی دریافت کنند، باید بیمه نامه معتبر داشته باشند.

اقامت یکساله ترکیه از طریق ازدواج

یکی دیگر از روش هایی که شما می توانید اقامت یکساله ترکیه را اخذ کنید، ازدواج با یکی از اتباع ترکیه است. شخصی که با آن ازدواج می کنید، حتما باید تبعه ترک باشد و نباید شخصی باشد که از طریق پناهندگی یا غیر قانونی به ترکیه رفته باشد و اقامت ترکیه را نداشته باشد. کلیه اتباع خارجی که سند ازدواج رسمی خود با اتباع ترکیه را ثبت کنند، می توانند برای دریافت اقامت یکساله ترکیه اقدام کنند. اگر این ازدواج در خارج از ترکیه صورت گرفته باشد، باید مراحل لازم طی شود تا پس از آن بتوانند اقامت یکساله ترکیه را دریافت کنند و پس از آن بتوانند اقامت خود را تمدید کنند.

اجازه اقامت یکساله ترکیه برای افرادی که از طریق ازدواج این جواز را دریافت می کنند، تا دو سال قابل تمدید است و دو هفته قبل از این که  این اعتبار اقامت تمام شود، باید نسبت به تمدید آن اقدام کنند. در برخی از شهرهای ترکیه هم برای این که ثابت شود شما واقعا ازدواج کرده اید، پلیس ترکیه به صورت سر زده از خانه و وسایل شما بازدید می کند. اگر با درخواست اقامت یکساله ترکیه شما موافقت شود، کارت اقامت برای تان صادر می شود. اگر ۶ ماه از این مدرک استفاده نکنید و در ترکیه نباشید، کارت اقامت شما باطل می شود.

اجازه اقامت یکساله ترکیه برای افرادی که از طریق ازدواج این جواز را دریافت می کنند، تا دو سال قابل تمدید است و دو هفته قبل از این که  این اعتبار اقامت تمام شود، باید نسبت به تمدید آن اقدام کنند.

اقامت یکساله کاری ترکیه

اگر شما در کشور ترکیه یک تبعه خارجی به حساب می آیید، چه زمانی شما نیاز دارید اقامت یکساله کاری ترکیه را اخذ کنید؟ زمانی که شما در یکی از شرکت ها یا اداره های محلی در ترکیه مشغول به کار شده باشید یا زمانی که خودتان در کشور ترکیه ثبت شرکت انجام داده باشید.در بسیاری از موارد وقتی شما در یک شرکت در ترکیه کار می کنید، خودشان برای شما اقامت یکساله کاری ترکیه را اخذ می کنند ولی اگر این کار انجام نشود، شما باید برای دریاقت آن اقدام کنید. اگر شرکت برای شما اجازه اقامت بگیرد، هزینه ها را خود شرکت پرداخت می کند اما اگر خودتان اقدام کنید، باید ماهیانه مبلغی را به اداره مهاجرت ترکیه بپردازید. بعد از این که شما اقامت تان را دریافت کردید و در زمان مناسب آن را تمدید کردید و بیمه خود را پرداختید، بعد از گذشت 5 سال می توانید نسبت به تغییر اقامت موقت به اقامت دائم و گرفتن پاسپورت ترکیه اقدام کنید.

هزینه های اقامت یکساله ترکیه

در این قسمت از مقاله سعی شده است در مورد برخی هزینه هایی که باید برای دریافت اقامت یک ساله بپردازید، توضیح دهیم و آن ها را به صورت تقریبی بیان کنیم.

هزینه اجاره خانه در ترکیه (بسته به شهری که انتخاب می کنید و متراژ و… بین ۵۰۰ الی ۳۰۰۰ لیر )

هزینه های مربوط به دفترخانه رسمی در ترکیه (برای این که اجاره نامه در دفتر اسناد رسمی ثبت شود، باید این هزینه ها پرداخت شود و حضور صاحب ملک با سند قطعی منزل الزامی است.)

هزینه های مربوط به معاینات و آزمایشات پزشکی

هزینه های مربوط به مترجم رسمی که مورد تایید کشور ترکیه باشد.

مالیاتی که اتباع خارجی باید بپردازند.

هزینه های مربوط به بیمه یک ساله (این بیمه درمانی هزینه هایی که مربوط به درمان های سرپایی جراحی و… هستند را پشتیبانی می کند.)

جهت دریافت مشاوره رایگان اطلاعات خود را وارد نمایید.

درخواست شما با موفقیت ثبت گردید، مشاوران ما در اسرع وقت با شما تماس خواهند گرفت.
خطا ! لطفا دوباره تلاش نمایید.

مراحل اخذ اقامت یکساله ترکیه

برای این که بتوانید اقامت یک ساله ترکیه را اخذ کنید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که وقت یا همان راندوو را درخواست دهید. زمانی که شما درخواست را ثبت می کنید، بین ۲ روز تا چند ماه طول خواهد کشید تا وقت مصاحبه شما گذاشته شود. البته شهری را که برای اقامت انتخاب کرده اید هم در زمان قرار ملاقات شما مهم است. در مرحله بعد که زمان ملاقات شما اعلام شد، باید تمامی مدارک را جمع آوری کنید و به اداره مهاجرت بروید. اصل و ترجمه مدارک باید همراه تان باشد. در مراجعه به اداره مهاجرت فقط یک جلسه برگزار می شود و بعد از مصاحبه پرونده اقامت شما باز می شود تا بررسی های لازم انجام شود و نتیجه آن به شما اعلام شود. در صورتی که اداره مهاجرت ترکیه با درخواست شما موافقت کند، برای تان کارت اقامت یکساله صادر خواهد کرد.

برای این که بتوانید اقامت یک ساله ترکیه را اخذ کنید، اولین کاری که باید انجام دهید این است که وقت یا همان راندوو را درخواست دهید. زمانی که شما درخواست را ثبت می کنید، بین ۲ روز تا چند ماه طول خواهد کشید تا وقت مصاحبه شما گذاشته شود.

راهنمای اقامت دائم ترکیه

شما می توانید با تمدید اقامت یکساله ترکیه برای دریافت اقامت دائم و حق شهروندی ترکیه اقدام کنید. در این صورت می توانید پاسپورت ترکیه را بگیرید. بر اساس آخرین آماری که در سال 2018 منتشر شده است، می توانید با پاسپورت ترکیه بدون ویزا به 72 کشور جهان سفر کنید که یکی از پاسپورت های معتبر است. دارنده پاسپورت ترکیه این امکان را دارد که به کشورهایی مثل کویت، بحرین، لبنان و بیشتر کشورهای آفریقایی با ویزای فرودگاهی سفر کند. در عین حال می توانید برای ورود به کشورهایی مثل استرالیا و عمان، ویزای آنلاین دریافت کنید. اقامت در ترکیه بین 5 تا 8 سال از شرایط لازم برای اخذ اقامت دائم ترکیه است. کسی که برای اقامت دائم ترکیه درخواست می دهد، نباید در 36 ماه گذشته درخواست کمک از دولت کند ولی دریافت وام بانکی از مراکز مالی و اعتباری اشکالی ندارد. منبع درآمد کسی که برای اقامت دائم ترکیه درخواست می دهد، باید ثابت و کافی باشد و هزینه های زندگی او و افراد خانواده اش را تامین کند. داشتن بیمه سلامت برای شخص درخواست دهنده الزامی است. درخواست دهنده اقامت دائم ترکیه نباید خطری برای جامعه داشته باشد و مخل نظم و برهم زننده آرامش باشد. شخص درخواست دهنده باید به دفتر ایمنی مدیریتی که با عنوان PROVINCIAL SECURITY DIRECTORATE شناخته می شود، مراجعه کند و درخواست اقامت خود را تسلیم کند.

تمدید اقامت یک ساله و اخذ اقامت ترکیه

برای این که بتوانید اقامت دائم ترکیه را اخذ کنید، می توانید پس از دریافت اقامت یکساله ترکیه برای دریافت آن اقدام کنید. یکی از مواردی که همیشه باید مد نظر داشته باشید، این است که شرایط و قوانین مهاجرت، اخذ ویزا، اخذ اقامت یکساله ترکیه و اخذ اقامت دائم این کشور، ممکن است تغییر کنند و شما همیشه باید اطلاعات خود را به روز نگه دارید و حتما این اطلاعات را از منابع معتبر پیگیری کنید و وقت و هزینه خود را از طریق سایت های غیر رسمی و کانال های مختلف ارتباطی هدر ندهید.

یکی از سریع ترین راه هایی که در چند سال اخیر باب شده است و از طریق آن می توانید تابعیت کشور ترکیه را دریافت کنید، خرید ملک در این کشور است. شما می توانید با خرید ملکی به ارزش دویست و پنجاه هزار دلار آمریکا نسبت به دریافت اقامت این کشور اقدام کنید. اگر فردی قصد ندارد با این مبلغ در شهرهای ترکیه خانه بخرد، می تواند نیم میلیون دلار در یکی از بانک‌های ترکیه سپرده‌گذاری کند و از این طریق، شهروندی ترکیه را دریافت کند. البته این کار به معنای این نیست که شما می‌توانید ۳۶ ماه در ترکیه زندگی کنید. اگر شما معادل نیم میلیون دلار در یکی از صنایع ترکیه سرمایه‌گذاری کنید و پنجاه هزار نفر در آن مشغول به کار شوند، مشمول این قانون خواهید بود.

یکی دیگر از دیگر روش های دریافت حق شهروندی ترکیه مالکیت خانه یا زمین در این کشور است که اگر شخص به مدت 60 ماه مستمر در ترکیه حضور داشته باشد، می تواند تابعیت ترکیه را به دست آورید. باید 185 روز از 366 روز سال را به صورت قانونی در ترکیه حضور داشته باشید. فرقی نمی کند که قیمت ملکی که خریده اید چقدر است، برای این که بتوانید تابعیت ترکیه را به دست آورید، شرط لازم حضور در کشور ترکیه است.

یکی از سریع ترین راه هایی که در چند سال اخیر باب شده است و از طریق آن می توانید تابعیت کشور ترکیه را دریافت کنید، خرید ملک در این کشور است. شما می توانید با خرید ملکی به ارزش دویست و پنجاه هزار دلار آمریکا نسبت به دریافت اقامت این کشور اقدام کنید.

هر کودکی که در خاک ترکیه متولد شود، به شرط این که یکی از والدین ترک باشند، می تواند شهروند ترکیه محسوب شود. اگر هم کودک در خارج از خاک ترکیه به دنیا بیاید، به شرط آن که یکی از والدین کودک ترک باشند، می تواند تابعیت ترکیه را داشته باشد. یعنی کسب تابعیت ترکیه از طریق تولد بر حسب مکان تولد نیست، بر حسب تبار ترک داشتن است. در مقابل اگر فردی در ترکیه متولد شود و والدین او تابعیت ترک نداشته باشند، فرزند نمی تواند تابعیت ترکیه را به دست آورد. اخذ اقامت ترکیه مزایایی دارد که از آن جمله میتوان به پرداخت نکردن مالیات، معاف از خدمت سربازی، نیاز نداشتن به تمدید اجازه اقامت و… اشاره کرد. وقتی شما اقامت دائم ترکیه را اخذ می کنید حق بازنشستگی و حق رای نخواهید داشت.

فرآیند اخذ تابعیت ترکیه

برای این که بتوانید تابعیت ترکیه را اخذ کنید، باید به دفاتر رسمی دولتی این کشور یا سفارت ترکیه در تهران مراجعه کنید. برای این کار باید مدارکی که لازم است را جمع آوری کنید و در اختیار سفارت قرار دهید. مدارک بر اساس شرایطی که شما دارید متفاوت خواهد بود اما اگر مدارک کلی را بخواهیم نام ببریم، شامل پاسپورت، گواهی تولد، اجازه اقامت در کشور ترکیه، سند ازدواج (در صورتی که شخص متاهل است)، عکس و تمکن مالی (که مدارک بانکی باید ارائه شود) الزامی است. لازم به ذکر است که مصاحبه به زبان ترکی انجام می‌شود و شما باید در سطح خوبی از زبان ترکی قرار داشته باشید. تابعیت ترکیه مزایای خوبی دارد که از آن جمله میتوان به داشتن حق کار و حق رای، پاسپورت و شناسنامه ترکیه (پاسپورت ترکیه یکی از معتبرترین پاسپورت های دنیاست)، برخورداری از مزایای بازنشستگی، امکان استفاده از تسهیلات مالی و بانکی کشور ترکیه، داشتن حق مالکیت برای خطوط سیم‌کارت اشاره کرد.

مدارک موردنیاز برای اقامت یکساله ترکیه

برای این که بتوانید اقامت یکساله ترکیه را اخذ کنید، باید مدارک لازم را داشته باشید. مدارک شامل موارد زیر می باشد:

 • پر کردن فرم درخواست اقامت یکساله ترکیه (فرم راندوو)
 • پاسپورت به همراه کپی
 • ترجمه رسمی شناسنامه متقاضی
 • 4 قطعه عکس
 • بیمه درمانی برای افراد بین ۱۸ تا ۶۵ سال
 • پرداخت هزینه های اداری مربوط به صدور کارت اقامت یکساله ترکیه
 • پرداخت هزینه های مربوط به صدور کارت اقامت یک ساله ترکیه
 • رضایت نامه والدین در صورتی که فرزندشان زیر ۱۸ سال سن دارد.

برای دریافت اقامت یکساله ترکیه ، روش اجاره خانه، روش مقرون به صرفه تری نسبت به سایر روش های کسب اقامت ترکیه است.

مدارک موردنیاز برای تمدید اقامت یکساله ترکیه

اگر می خواهید مدت زمان بیشتری در ترکیه بمانید، باید قبل از این که اجازه نامه اقامت شما به پایان برسد، برای تمدید آن اقدام کنید. پیشنهاد می کنیم این کار را دو ماه یا 60 روز قبل از این که اجازه اقامت شما به پایان برسد انجام دهید. شما می توانید اجازه اقامت خود را برای چند دوره تمدید کنید. به شما توصیه می کنیم مدارک زیر را برای تمدید اقامت یک ساله ترکیه قبل از رفتن به قرار مصاحبه آماده کنید. لازم به ذکر است که درخواست مصاحبه در دفتر پلیس انجام می شود.

 • اصل پاسپورت به همراه کپی آن باید ارائه شود.
 • فرم راندوو باید ارائه شود.
 • ۴لازم است قطعه عکس پاسپورتی همراه داشته باشید.
 • کپی از برگه پاسپورت که در آن آخرین ورودی و خروجی ذکر شده باشد.
 • متقاضی باید گواهی عدم سوء پیشینه را هم از ایران و هم از ترکیه دریافت کند.
 • اجاره نامه باید ارائه شود که باید همراه با تایید اداره نفوس و محضر باشد.
 • بیمه سلامت باید ارائه شود.
 • باید گردش حساب بانکی ۶ ماه اخیر که در ترکیه اقامت داشتید، ارائه شود یا میتوان در بانک های ترکیه به مبلغ حداقل 6 هزار دلار آمریکا حساب باز کرد.
 • باید از بیمارستان های دولتی گزارش سلامت مورد تایید گرفته شود.

اگر می خواهید مدت زمان بیشتری در ترکیه بمانید، باید قبل از این که اجازه نامه اقامت شما به پایان برسد، برای تمدید آن اقدام کنید. پیشنهاد می کنیم این کار را دو ماه یا 60 روز قبل از این که اجازه اقامت شما به پایان برسد انجام دهید.

دلایل انتخاب اقامت یکساله ترکیه

چرا باید اقامت یک ساله ترکیه را انتخاب کنیم؟ اخذ اقامت یک ساله چه مزایایی دارد؟ مهم ترین دلایل انتخاب اقامت یکساله ترکیه به شرح زیر هستند:

 • این روش آسان نرین و سریع ترین روش اخذ اقامت دائم ترکیه است.
 • با این اقامت شما امکان درخواست اجازه کار در ترکیه دارید.
 • شما امکان این را خواهید داشت که وقت از سفارت کشورهای دیگر بگیرید.

نکات مهم که باید برای اقامت یکساله در ترکیه بدانید

یکی از سریع ترین روش ها برای این که شما بتوانید اقامت یکساله در ترکیه را دریاقت کنید و بعد از آن بدون هیچ مشکلی آن را تمدید کنید، خرید و اجاره ملک در شهرهای ترکیه است. این کار در نهایت منجر به کسب اقامت دائم در ترکیه می شود.

افرادی که می خواهند اقامت دائم ترکیه را دریافت کنند، داشتن اطلاعات مربوط به شماره مالیاتی (VERGI NUMASI) و همچنین اداره مالیاتی (VERGI DIARESI) برای شان الزامی است. شخص متقاضی باید این اطلاعات را از طریق اداره مالیات ترکیه به دست آورد که برای اشخاصی که حقیقی و حقوقی هستند، الزامی است. این فرآیند شبیه ایران است.

کسانی که قصد اقامت دائم در ترکیه دارند، باید بیمه (SIGORTA) دریاقت کنند.

برای کارهای اداری و حقوقی نیاز دارید که ترجمه پاسپورت خود را به زبان ترکی داشته باشید. برای این کار باید به دفتر اسناد رسمی (NOTER) بروید و هزینه این کار در حدود 100 تا 200 لیر خواهد شد.

افرادی که می خواهند درخواست اقامت یکساله ترکیه یا اقامت بلند مدت ثبت کنند، باید به اداره yabanci buro amirligi بروند که در واقع اداره امور اتباع خارجی در ترکیه است. شخص متقاضی باید برای ثبت درخواست در این اداره تشکیل پرونده دهد.

اگر ملکی خریده اید یا اجاره کرده اید، باید سند آن را به مراکز اداری و حقوقی و امنیتی ترکیه بدهید تا کارهای لازم را انجام دهند. این سند باید به تأیید محضر یا همان نوتر برسد.

متقاضی اقامت در ترکیه باید ثابت کند که ماهانه حداقل ۵۰۰ دلار درآمد دارد و برای اثبات آن لازم است پرینت حساب بانکی را ارائه کند. موجودی شما باید به دلار یا لیر باشد. این اطلاعات لازم است که به اداره امنیت ترکیه تسلیم شود.

افرادی که می خواهند درخواست اقامت یکساله ترکیه یا اقامت بلند مدت ثبت کنند، باید به اداره yabanci buro amirligi بروند که در واقع اداره امور اتباع خارجی در ترکیه است. شخص متقاضی باید برای ثبت درخواست در این اداره تشکیل پرونده دهد.

اخذ اقامت یکساله ترکیه با اجاره ملک و خرید ملک با هم تفاوت دارد و مزایا و حقوق متفاوتی دارند. قبل از ثبت درخواست حتما مزایا و حقوق مربوط به هرکدام را بررسی کنید و نسبت به آن ها آگاهی کامل داشته باشید.

زمانی که پای اقامت ترکیه به میان می آید، افراد زیادی تلاش می کنند تا از این طریق سو استفاده کنند. حتما زمانی که می خواهید برای ثبت درخواست از طریق اجاره ملک یا خرید ملک اقدام کنید، از طریق مراکز رسمی و قانونی این کار را انجام دهید. ثبت درخواست برای دریافت اقامت یک ساله ترکیه یا اقامت دائم، بر اساس قرارداد و مبایعه نامه انجام می شود.

لازم است که اطلاعات آدرس محل اجاره یا خرید ملک در شهرداری شهرهای ترکیه ثبت شده باشد. آدرسی هم که در اجاره نامه قید می شود، باید همان آدرس باشد.

اگر می خواهید اقامت ترکیه را اخذ کنید، باید در مدت زمانی که قانون برای شما مشخص کرده است، در محل اقامت تان که آدرسش را قبلا اعلام کرده اید، حضور داشته باشید چون پلیس گاهی به صورت سرزده و فقط برای این که ببیند شما در آن جا حضور دارید، مراجعه می کند و در صورتی که حضور نداشته باشید، اگر دلایل کافی ارائه نکنید، اجازه اقامت شما باطل می شود.

همان طور که گفتیم باید بر اساس قوانین ترکیه اگر شما از طریق اجاره ملک می خواهید اقامت یکساله ترکیه را دریافت کنید، باید آدرس را در اداره مهاجرت ثبت کرده باشید و اگر به هر دلیلی آدرس شما تغییر کرد، تغییر آدرس را هم باید به اداره مهاجرت اطلاع دهید.

شهروندان خارجی می توانند اقامت یک ساله در ترکیه از طریق اجاره‌ خانه دریافت کنند و این اقامت قابل تمدید شدن نیست چون به صورت توریستی صادر می شود. از همین رو تمدید آن منجر به اخذ اقامت دائم ترکیه نخواهد شد.

املاکی که در ترکیه می‌خرید چه املاکی ساخته شده هستند و چه املاک در حال ساخت، نباید قیمت کارشناسی آن ها زیر ۲۵۰ هزار دلار باشد تا بتوانید اقامت خود را دریافت کنید. وقتی ملک کارشناسی و سند آن به نام شما صادر شد، مدارک شما همراه این سند به شهر آنکار ارسال می‌شود تا کارهای مربوط به اقامت شما طی شود.

اگر قصد خرید ملک دارید، بهتر است آن را از شرکت یا یک شهروند ترکیه ای بخرید که در صورتی که مشکلی پیش آمد، امکان پیگرد حقوقی وجود داشته باشد.

اتاق تجاری ترکیه که مربوط به سرمایه گذاری خارجی است، کارت‌های اقامت سرمایه گذاران خارجی را صادر می‌کند و پس از آن بین ۳ تا ۶ ماه زمان لازم است تا کارت شهروندی ترکیه به شما داده شود.