امروز در این مقاله قصد داریم درباره موضوع “ویزای شینگن چیست” مطالبی را عنوان کنیم. اگر قصد دارید به مناطقی که عضو منطقه شینگن هستند سفر کنید، باید این ویزا را تهیه کنید. در ادامه این مقاله مطالبی را در این باره برای شما عزیزان جمع آوری کرده ایم. امید است این مطالب برای شما کارایی داشته باشد. با پایان مطالعه این مقاله توانایی پاسخ دهی به سوالات زیر را دارید.

   1. ویزای شینگن چیست؟
   2. کشورهای اعضای شینگن شامل چه کشورهایی می باشد؟
   3. انواع ویزای شینگن شامل چه مواردی می باشد؟
   4. اخذ ویزای شینگن چه شرایطی را دارد؟
   5. جهت صدور ویزای شینگن چه مدارکی نیاز است؟
   6. شرایط گرفتن بیمه مسافرتی برای ویزای شینگن به چه صورت است؟
   7. مدت زمان اقامت با داشتن ویزا در منطقه‌ی شینگن چقدر می باشد؟
   8. مدت زمان اعتبار ویزای شینگن به چه صورت می باشد؟
   9. تایید ویزای شینگن چه مدت زمان وقت می برد؟
   10. هزینه ویزای شینگن به چه عواملی بستگی دارد؟

 

ویزای شینگن چیست؟

شینگن قراردادی است که بیان می کند برخی از کشورهای اروپایی که مرز مشترک دارند ، شهروندانی که در داخل این قرارداد نیستند برای سفر کردن و گرفتن اقامت این کشورها می بایست اقدام به گرفتن ویزای شینگن کنند. ویزای شینگن (Schengen Visa) از ویزاهای معروف و شناخته شده می باشد و کسانی که قصد دارند به کشورهای اروپایی سفر کنند باید این ویزا را تهیه کنند. شینگن گروهی از کشورهای اروپایی می باشد که در چهارچوب یک سری قوانین کار ها و مقرراتی را در زمینه مسافرتی و مرزی خود وضع کرده اند و با هم ، هم پیمان شده اند. این پیمان این مسئله را بیان می کند که تمامی افراد خارج از این مناطق برای سفر، اقامت در این کشورها ، ملزم به اخذ ویزای شینگن می باشند.
کسانی که ویزای شینگن را دریافت می کنند، با در دست داشتن این ویزا می توانند در هر زمان و شرایطی به هر کدام از این کشورها سفر کنند و در این کشورها اقامت گزینند. ویزای شینگن بسته به هدف سفر، زمان اقامت در انواع مختلفی صادر می شود و جهت اخد هر نوع از آن ارائه مدارک خاصی لازم می باشد.


کشورهای اعضای شینگن شامل چه کشورهایی می باشد؟با توجه به تصویر بالا ، در حال حاضر 26 کشور به عضویت شینگن در آمده اند. از بین کشورهای یاد شده، کشورهای سوئیس، نروژ و ایسلند با وجود اینکه عضو اتحادیه اروپا نیستند اما عضو شینگن می باشند. به همین صورت ایرلند و بریتانیا که عضو اتحادیه اروپا هستند در بین کشورهای عضو شینگن نمی باشند؛ قابل ذکر است که اخیراً بریتانیا از عضویت اتحادیه اروپا درآمده است. کشورهایی مانند رومانی، بلغارستان، قبرس در حال پیوستن به این پیمان هستند.


انواع ویزای شینگن شامل چه مواردی می باشد؟


نوع ویزای شینگن بستگی به هدف سفر دارد. همچنین مدت اعتبار ویزا بستگی به نوع آن دارد. از این رو مدل های مختلف ویزای شینگن شرایط حضور شما در کشورهای منطقه شینگن را تعیین خواهد کرد. به طور کلی ویزای شینگن در سه نوع می باشد.

 

 • ویزای اتحادیه شینگن یا Uniform Schengen Visa (USV)
 • ویزای اعتبار محدود منطقه‌ای یا Limited territorial validity visa (LTV)
 • ویزای ملی یا (NV) National Visa

 

ویزای اتحادیه شینگن (USV)


در صورتی که ویزای اتحادیه‌ی شینگن را داشته باشید می توانید برای مدت 90 روز در یک دوره 180 روزه در کشورهای عضو منطقه شینگن وارد شوید. ویزای اتحادیه‌‌ی شینگن در واقع ویزای توریستی جهت گردشگران می باشد. این ویزا خود شامل چند نوع می باشد که در ادامه انواع آن را بیان می کنیم.

ویزای نوع A


این ویزا تحت عنوان «ویزای ترانزیت فرودگاه» (Airport Transit Visa) در نظر گرفته می شود. داشتن این ویزا به این معنی است که نمی توانید از فرودگاه کشورهای عضو شینگن خارج شوید و تنها با تعویض هواپیما در یکی از فرودگاه های عضو شینگن می توانید کشور را ترک کنید و به مقصدی که عضو شینگن نباشد، سفر کنید.

ویزای نوع B


ویزای نوع B به عنوان ویزای عبور و ترانزیت در نظر گرفته می شود. در صورتی که ویزای نوع B را داشته باشید، می توانید از کشور عضو شینگن، تا مدت زمان پنج روز، به کشور دیگری که عضو شینگن نباشد، سفر کنید.

ویزای نوع C


این نوع ویزا ، ویزای کوتاه مدت می باشد که جهت وارد شدن و سکونت برای کشورهای شینگن اخذ می شود. ویزای نوع C بنا به شرایط و ماهیت سفر به سه نوع تقسیم می شود.
قابل ذکر است با در دست داشتن ویزای شینگن لزوماً امکان حضور و اقامت در کشورهای عضو شینگن را ندارید؛ مثلاً در نظر بگیرید شما ویزای کوتاه مدت ایتالیا با نام روادید متحدالشکل کوتاه مدت جهت اقامت 90 روزه در مدت زمان 180 روزه که برای سفر به کشورهای شینگن را دارید ، با این شرط که مقصد سفر ایتالیا باشد. با این شرایط دیگر کشورهای عضو این پیمان ، می توانند از ورود شما به خاک کشورشان جلوگیری کنند.

ویزای یک بار ورود (Single-entry)


با توجه به اسم این ویزا، فقط برای یک بار ورود به منطقه شینگن صادر شده و دارای اعتبار می باشد؛ در واقع شرایط این ویزا به این صورت است که با ورود و ترک یک کشور، اعتبار ویزا از بین می رود ؛ هرچند از مدت اعتبار آن باقی مانده باشد.

ویزای دو بار ورود (Double-entry)

ویزای دو بار ورود هم با توجه به اسم آن شرایط ذکر شده برای ویزای یک بار ورود، را برای ورود به دو کشور دارد. البته این نکته را باید در نظر بگیرید که این ورود و خروج باید در محدوده زمانی خاصی صورت گیرد.

ویزای چند بار ورود (Multiple-entry)

ویزای چند بار ورود محدودیت های دو ویزای قبلی را ندارد و برای هرچند بار ورود به کشورهای عضو شینگن صادر شده است. داشتن این ویزا به این معنی است که می توانید به چندین کشور عضو شینگن وارد شوید و در آن اقامت گزینید. البته این ویزا محدودیت زمانی 90 روزه در هر 6 ماه از سال را دارد. محاسبه این 90 روز به محض ورود شما به یک کشور شینگن می باشد.

ویزای اعتباری منطقه محدوده (LTV)


ویزای اعتباری منطقه محدوده ، دارای این شرایط می باشد که تنها به محدوده های تعیین شده در ویزا می توانید سفر کنید. این ویزا فقط برای مناطق اعلام شده اعتبار دارد، بنابراین شما حق ورود به کشورهای دیگر را ندارید. صدور این ویزا برای موارد خاص ، مانند صدور ویزا جهت پناهندگان می باشد.

ویزای ملی (NV)


از این ویزا تحت عنوان ویزای نوع D نیز نام برده می شود. این ویزا به عنوان ویزای تحصیلی، کاری و یا جهت کسانی که قصد اقامت مدت زمان مشخصی و با هدف مشخص را دارند، صادر می شود. این ویزا با توجه به شرایط و ماهیت سفر می تواند به صورت یک بار ورود و یا چند بار ورود صادر شود. کسی که این ویزا را دارد، پس از اتمام مدت زمان و اعتبار این نوع ویزا، شخص باید به کشور خود برگردد.
این نوع ویزا برای افراد زیر صادر می شود:

 • دانشجوهای بین المللی که جهت تحقیقات و پروژه ها در کشورهای عضو شینگن اقامت می کنند. مدت زمان این ویزا بیشتر از یک سال نمی باشد.
 • دانشجوهای بین المللی که برای شروع سال تحصیلی جدید در کشورهای عضو شینگن می خواهند اقامت کنند. مدت زمان این ویزا نیز یک ساله می باشد اما می توان آن را تمدید کرد.
 • ویزا جهت کار کردن یا انجام پروژه های تحقیقاتی در موسسات آموزشی کشورهای عضو شینگن. شرایط صدور این ویزا با در نظر گرفتن سوابق کاری فرد و اعضای خانواده وی صادر می گردد.
 • افراد متخصص که جهت انجام کاری در حیطه مهارت و تخصص خود قصد سفر به کشورهای عضو شینگن را دارند. ویزایی که برای هنرمندان و ورزشکاران صادر می شود از این نوع می باشد.
 • برای موارد خاص که فرد ممکن است به دلیل شرایط سلامتی نتواند منطقه شینگن را ترک کند.

اخذ ویزای شینگن چه شرایطی را دارد؟

برای گرفتن ویزای شینگن مانند هر نوع ویزای دیگری باید دارای شرایط ویژه ای باشید. هرکس که درخواست کننده ی دریافت ویزای شینگن باشد می تواند این درخواست را داشته باشد؛ مشروط بر اینکه بتواند مدارک لازم را ارائه دهد. همچنین باید توانایی مالی برای اقامت در مدت مشخص در کشورهای عضو شینگن را داشته باشد. شرایط سنی نیز بررسی خواهد شد و همچنین سابقه سفرهای شما نیز اهمیت دارد. سفارت خانه ها معمولاً شرایط خاصی را برای اخذ ویزا در نظر می گیرند اما بسیاری از شرایط آنها با هم مشابه می باشد.
معمولاً صدور ویزا منعی برای درخواست کننده آن ندارد و در برخی شرایط ممکن است تقاضای آنها تایید نشود. برای نمونه در نظر بگیرید فردی که سنش کمتر از 30 سال باشد و مجرد باشد و تا به حال هیچ گونه سفر اروپایی را نداشته، ضمن اینکه مدارک مالی محکم و ثابتی را ارائه نداده است، ممکن است درخواست ویزای وی ریجکت شود. رد شدن ویزای شینگن ممکن است پیامد بدی را برای شما داشته باشد، زیرا در صورت ریجکت شدن ویزا، تا شش ماه از هیچ سفارت اروپایی دیگری نمی توانید تقاضای اخذ ویزا نمایید. برای اطلاعات بیشتر در مورد رد شدن ویزای شینگن و نحوه رفع ریجکتی آن مقاله ما درباره این موضوع را حتما مطالعه فرمایید.

جهت صدور ویزای شینگن چه مدارکی نیاز است؟

کاری که در ابتدا ملزم به انجام آن هستید رفتن به سفارت کشور مقصد می باشد. مدارکی که جهت گرفتن ویزای شینگن باید ارائه دهید برای تمام کشورهای موجود در منطقه شینگن یکسان است و تفاوت های جزئی با یکدیگر دارند. با این حال مدارک اصلی زیر برای اخذ ویزای شینگن مورد نیاز است:

 • تکمیل فرم درخواست: برای گرفتن ویزا برای هر کشوری ابتدا باید فرم درخواست را تکمیل کنید. این فرم را از سفارت مربوطه تهیه نمایید. ممکن است کشورهای عضو شینگن فرم های درخواست آنها متفاوت با یکدیگر باشند، از این رو حتماً از سفارت مربوطه فرم مورد نظر را درخواست نمایید.
 • ارائه اصل گذرنامه و گذرنامه های قبلی الزامی می باشد. گذرنامه شما باید تا شش ماه دارای اعتبار باشد.
 • عکس پرسنلی مناسب دارای زمینه سفید که متعلق به صاحب عکس باشد و جدید تهیه شده باشد.
 • ارائه مدارک شغلی نظیر جواز کسب، رزومه شغلی، فیش حقوقی و گواهی اشتغال به تحصیل یا کار الزامی می باشد. همینطور اسناد ملکی که فرد دارد باید ارائه شود. حساب های بانکی و گردش حساب نیز جز مدارکی است که باید به سفارت تحویل دهید. دقت کنید که این مدارک باید دارای ترجمه رسمی باشد.
 • ارائه بلیط رفت و برگشت به مقصد و یا رزرو بلیط الزامی است.
 • درخواست کننده ویزای شینگن باید بیمه مسافرتی فردی یا گروهی را داشته باشد. شرکت بیمه گذار باید در کشور مقصد نماینده رسمی و معتبری داشته باشد.
 • تاییدیه رزرو هتل از مدارک لازم می باشد. همچنین اگر دعوت نامه داشته باشید باید آن را ارائه دهید.

شرایط گرفتن بیمه مسافرتی برای ویزای شینگن به چه صورت است؟

اگر قصد سفر به کشورهای عضو قرارداد شینگن را دارید ، جهت دریافت ویزای شینگن ملزم به خرید بیمه مسافرتی هستید. این بیمه باید به مدت اقامت شما در این کشورها دارای اعتبار باشد. سفر شما به هر صورتی که باشد؛ فردی، گروهی ، توریستی، کاری یا تحصیلی ، شما ملزم به داشتن بیمه هستید. همانطور که اشاره شد بیمه شما باید در تمام منطقه شینگن اعتبار داشته باشد . به طور مشخص دوره اقامت شما در این کشورها را پوشش دهد.

مدت زمان اقامت با داشتن ویزا در منطقه‌ی شینگن چقدر می باشد؟

با در نظر گرفتن نوع ویزایی که سفارت برای کشورهای عضو شینگن صادر می نماید و با توجه به هدف و ماهیت سفر و دیگر تقاضاهای شخص درخواست دهنده ، مدت زمان اعتبار ویزا متفاوت می باشد. با این اوصاف مدت زمان معمول برای هر ویزا 90 روز در بازه ی زمانی شش ماهه به محض ورود به کشورهای عضو شینگن می باشد.

مدت زمان اعتبار ویزای شینگن به چه صورت می باشد؟

در مورد اعتبار ویزای شینگن باید دقت داشته باشید زیرا دو مسئله باهم اشتباه گرفته می شوند. دو تاریخی که باید به آن دقت داشته باشید: تاریخ اعتبار ویزای شما و همچنین تعداد روزهایی که مجاز به اقامت در این کشورها هستید. معمولاً متقاضیان دریافت ویزا این دو تاریخ را با هم اشتباه می گیرند. معمولاً اعتبار ویزا شش ماهه می باشد و تعداد روزهای مجاز به اقامت سه ماه خواهد بود.
برای نمونه اگر تاریخ صدور ویزا برای شخصی اول سپتامبر باشد، وی اجازه دارد تا 180 روز بعد به منطقه شینگن وارد شود در واقع یعنی تا آخر فوریه سال بعد اجازه ورود را دارد. این بازه زمانی 180 روزه همان مدت زمان اعتبار ویزای شینگن برای هر فرد می باشد. مسئله بعدی بررسی تعداد روزهای مجاز به اقامت می باشد. یعنی کسی که ویزای شینگن دارد در مدت شش ماه، 90 روز مجاز به حضور در این کشورها می باشد و قبل از اتمام این تاریخ مجبور به ترک کشورهای منطقه شینگن می باشد. برای کسانی که سابقاً در کشورهای منطقه شینگن حضور نداشته اند، کد یک بر روی ویزای آنها درج خواهد شد. این بدین معنی است که فقط یک بار مجاز به ورود به منطقه شینگن هستند، از این رو تعداد روزهای مجاز برای اقامت آنها به جای 90 روز، 15 روز می باشد.

تایید ویزای شینگن چه مدت زمان وقت می برد؟

زمان بررسی و تایید شدن ویزای شینگن در سفارت معمولاً سه هفته می باشد. به طور کلی با جمع آوری مدرک های خود که به صورت ترجمه شده هستند و ارسال آن مدارک به سفارت همچنین انجام انگشت نگاری ، مدت زمان سه هفته زمان طول می کشد تا مدارک بررسی و تایید شوند.

هزینه ویزای شینگن به چه عواملی بستگی دارد؟

شخصی که درخواست ویزای شینگن را دارد باید هزینه آن را برای هر نوع ویزایی که تمایل به دریافت آن را دارد، پرداخت کند . در نظر داشته باشید این هزینه غیر قابل برگشت می باشد. عواملی که روی هزینه های ویزای شینگن تاثیرگذار هستند، موارد زیر می باشند:

 • نوع ویزا
 • سن متقاضی

چنانچه قصد دریافت ویزای ملی و طولانی مدت را دارد، باید جهت مطلع شدن از هزینه دقیق آن به سفارت مربوطه رجوع کنید. قابل ذکر است در صورتی که شرایط یکی از دسته بندی های زیر را دارید، ویزای شما به صورت رایگان می باشد:

 • در صورتی که دانشجو و یا مدرس هستید و برای تحصیل و یا شرکت در دوره های آموزشی قصد سفر به کشورهای منطقه شینگن را داشته باشید.
 • پژوهشگران و محققان که برای انجام پروژه های علمی قصد دارند به کشورهای منطقه شینگن وارد شوند.
 • نماینده سازمان های غیردولتی و افراد خیرخواه که شرایط سنی آنها زیر 25 سال می باشد و جهت مشارکت در رویداد مربوط به سازمان خود وارد این کشورها می شوند.
 • در صورتی که از اعضای خانواده اروپایی EU/EEAباشید و مشمول قانون Directive 2004/38 باشید.

به این نکته توجه داشته باشید چنانچه از در خواست خود برای اخذ ویزا انصراف دهید یا در صورت ریجکت شدن روادید شما، هزینه ای که پرداخت کرده اید، به شما برگشت داده نمی شود.

«از توجه شما به این مقاله کمال تشکر را داریم، چنانچه کاستی وجود داشت پوزش ما را پذیرا باشید، امیدواریم مطالب موجود برای شما سودمند و مفید واقع شده باشد.»

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *