در این مقاله قصد داریم موضوع مهاجرت کاری به روسیه را برای شما عزیزان مورد بررسی قرار دهیم.

مهاجرت به روسیه از طریق کار را می توان قدمی مناسب جهت رسیدن به پیشرفت در زندگی دانست، زیرا روسیه در زمینه اقتصاد در تمام دنیا رتبه نهم را از آن خود کرده است و روند رشد آن به تندی در حال ترقی و پیشرفت می باشد که این مسئله موجب شده شغل و حرفه مناسب برای شهروندان روسی و نیز برای اتباع خارجی فراهم باشد . تنها با یک جستجوی ساده در خصوص کار در روسیه می توانید مطلع شوید که اتباع خارجی در این کشور در چه جاهایی می توانند مشغول به کار شوند. اصولا اتباع خارجی در شرکت های بین المللی، ارگان های غیر دولتی، ماموریت های دیپلماتیک و به عنوان مدرس زبان کار می کنند و همچنین روسیه رتبه 13 را در خصوص سرمایه گذاری به خود اختصاص داده است.
در این مقاله می خواهیم بدانیم به چه طریق می توان از طریق کار به روسیه مهاجرت کرد، پس با ما همراه باشید:

در این مقاله به سوالات ذیل پاسخ خواهیم داد:

 • آیا شرایط و وضعیت درمهاجرت به روسیه از طریق کار را می دانید؟
 • چگونه می توان ویزا و مجوز لازم را برای مهاجرت به روسیه برای کار را اخذ نمود؟
 • چه کسانی نیاز به مجوز و یا ویزا در زمان مهاجرت کاری به روسیه را ندارند؟
 • آیا می دانید میزان دستمزد و حقوق کار در مهاجرت کاری به روسیه چقدر می باشد؟
 • آیا شرایط و وضعیت درمهاجرت به روسیه از طریق کار را می دانید؟

شهر مسکو یکی از معروف ترین مراکز تجاری در سراسر جهان است، لذا به همین دلیل روسیه در بین فارغ التحصیلان و افراد متخصصی که به دنبال کار حرفه ای هستند، محبویت پیدا کرده است. این شهر پیشرفته برای کسانی که می خواهند تجربه های کاری گوناگونی کسب نمایندف بسیار مورد توجه بوده است.
شرایط کاری در این کشور به صورت رقابتی نیز می باشد. اتباع خارجی نمی توانند به استخدام کاری در آیند که یک شهروند روسی در آن تخصص دارد و می تواند انجام دهد. فارغ التحصیلان روسی دارای تحصیلات عالی بوده و مسلط به چند زبان می باشند، به همین دلیل فورا توسط کمپانی های معروف روسی پذیرفته می شوند، لذا رقابت سختی بین اتباع خارجی متخصص و فارغ التحصیلان داخلی در این کشور وجود دارد. با این وجود اتباع خارجی که برای کار به این کشور مهاجرت می کنند، می بایست دارای تخصصی در سطح مدیریت ارشد باشند. کمبودهای شغلی در روسیه در بخش ساخت و ساز، حمل و نقل، فناوری اطلاعات و آموزش می باشد.
در کشور روسیه زنان در سن 55 سالگی و مردان در سن 60 سالگی بازنشسته می شوند ولی بعد از بازنشستگی در صورتی که تمایل و توانایی کار را داشته باشند، می توانند 5 سال در بخش خصوصی و 15 سال در بخش عمومی نیز همچنان فعالیت کنند. قراردادهای کاری در روسیه مطابق با مقررات قانونی تصویب شده این کشور و نیز براساس توافق نامه های گروهی و مذاکرات شخصی تهیه و تنظیم می شود .

نیاز زبانی در مهاجرت کاری به روسیه

زبان رسمی این کشور روسی می باشد، لذا افرادی که قصد دارند به این کشور برای کار مهاجرت کنند، می بایست به زبان روسی تسلط داشته باشند، به خصوص اگر تمایل داشته باشید در شهر دیگری از روسیه غیر از مسکو کار کنید.
علاوه بر شرکت ها و نهادهای بین المللی مردم نیز فقط به زبان روسی صحبت می کنند، پس چنین می توان نتیجه گرفت که برای اینکه بتوان در زمینه کاری در این کشور موفق بود، می بایست حتما درک خوبی از زبان روسی داشته باشید.

چگونه می توان ویزا و مجوز لازم را برای مهاجرت به روسیه برای کار را اخذ نمود؟

اتباع خارجی که برای کار به روسیه مهاجرت کرده اند می بایست هم مجوز کار و هم ویزای کار در روسیه را دریافت کرده باشند. برای این که بتوان مجوز و ویزا کار را اخذ کنید، می توانید زمانی که از جانب شرکتی در روسیه پیشنهاد کار دریافت می کنید، اقدام نمایید، که در این صورت مجوز و ویزای کار را می توانید از طریق مجوز استخدام اخذ نمایید .
تعداد مجوزی که برای استخدام نیروهای خارجی از کشور روسیه صادر می شود، مطابق با سهمیه بندی می باشد که سالانه تعیین می شود و این سهمیه بندی به شرایط اقتصادی و سیاست دولت روسیه بستگی دارد و سالانه ممکن است کاهش و یا افزایش پیدا کند. به عنوان مثال سهمه بندی که در سال 2017 در نظر گرفته شد، برابر با 177043 نیرو برای کار بود، در حالی که این رقم در مقایسه با سال 2016 حدود 17 درصد کاهش داشته است.
روش دیگر برای اخذ مجوز و ویزای کار در کشور روسیه به این صورت است که افرادی که برای کار وارد کشور شده اند تا 30 روز بعد از ورودشان به روسیه فرصت دارند حق امتیاز کاری خود را به ثبت برسانند و بعد از دریافت حق امتیاز کار به مدت 60 روز فرصت دارند کار پیدا کنند .
برای اینکه بتوانید در این کشور کار کنید می بایست حتما با ویزای کار به کشور روسیه مهاجرت کنید. در صورتی که با ویزای دیگری مانند ویزای توریستی به روسیه سفر کرده اید، حق کار کردن دراین کشور را ندارید و چنانچه تمایل داشته باشید در روسیه شروع به کار کنید می بایست از کشور خارج شده و برای دریافت ویزای کار درخواست دهید و مجددا وارد کشور شوید .

چه کسانی نیاز به مجوز و یا ویزا در زمان مهاجرت کاری به روسیه را ندارند؟

اتباع خارجی ذیل نیازی به درخواست برای مجوز و ویزای کاری در روسیه را ندارند:

 • اتباع خارجی که در روسیه مجوز اقامت دائم را دارند.
 • افرادی که به صورت موقت و زمان تعیین شده برای یک شرکت خارجی کار می کنند، می توانند ویزای کسب و کار را دریافت نمایند. از طریق این ویزا می توان به مدت یک سال در روسیه اقامت داشته و کار کرد.
 • کارمندان سفارت و کنسولگری های خارجی در روسیه و کارمندان خصوصی داخلی آن ها
 • کارکنان کشورهای خارجی که حرفه آن ها نصب، سرویس و تعمیر تجهیزات نصب شده می باشد.
 • روزنامه نگاران مجاز در روسیه
 • دانشجویانی که دارای ویزای تحصیلی بوده می توانند در زمان تعطیلات و یا در محل تحصیل خود کار کنند.
 • افرادی که برای تدریس از آن ها دعوت شده است.
 • افرادی که دارای تخصص حرفه ای هستند، می توانند درخواست مجوز کار حرفه ای دهند و مطابق با حرفه و تخصصی که دارند کار کنند .

 

در واقع برای این که بتوان ویزای کار روسیه را دریافت کنید می بایست قبل از اینکه درخواست ویزا دهید، کار مناسب با حرفه خود را پیدا کرده باشید. همانگونه که پیشتر گفتیم روسیه نیروی کار اتباع خارجی را مطابق با سهمیه بندی سالانه استخدام می کند، لذا چنانچه شرکت و یا کارفرمایی بخواهد نیروی کاری را از بین اتباع خارجی استخدام نماید، می بایست ثابت کند که به چنین نیرویی نیاز دارند و مجوز آن را از مدیریت امور مهاجرت روسیه دریافت کند و مطابق با مجوز دریافت شده برای کارفرما، مشخص شده که از چه ملیتی و برای چه سمتی می تواند نیروی اتباع خارجی استخدام کند و همچنین تعداد نیرویی که حق استخدام دارد در این مجوز قید شده است. پس چنین می توان نتیجه گرفت که برای این که بتوان در روسیه کار پیدا کرد می بایست کارفرمایی را جستجو کنید که دارای مجوز استخدام اتباع خارجی باشد و چنانچه کارفرمایی را انتخاب کردید ولی مجوز مربوط به استخدام کاری شما را نداشته باشد، می بایست مجوز استخدام شما را از Guvm (مدیریت امور مهاجرت روسیه) دریافت کند.
لذا با توجه به مواردی که گفته شد کسانی می توانند سریعتر ویزای کار روسیه را دریافت کنند که متخصص حرفه ای رده بالا باشند و نیز به زبان روسی تسلط کامل داشته باشند.

مدارک مورد نیاز برای دریافت ویزای کار روسیه

کارهای مربوط به دریافت مجوز کار را کارفرما از طریق وزرات داخلی روسیه انجام خواهد داد و مدارک مورد نیاز برای انجام امور مربوطه عبارتند از:

 

 • عکس پاسپورتی رنگی
 • پاسپورت یا مدرک شناسایی معتبر
 • کپی از گواهی های مهارتی لازم
 • گواهی پزشکی نشان دهنده ی عدم وجود بیماری
 • رسید پرداخت هزینه ها
  بعد از این که مجوز کار از سوی وزارت داخلی آماده شد، دعوت نامه برای دریافت ویزای کار نیز برای شما ارسال خواهد شد . امور مربوط به دریافت ویزای کار را می بایست در سفارت خانه مربوط به کشور روسیه انجام دهید. مدارک لازم برای دریافت ویزای کار روسیه به قرار ذیل است:
 • پاسپورت
 • یک قطعه عکس پاسپورتی
 • دعوت نامه ی وزارت داخلی
 • نامه ای از طرف کارفرما شامل جزئیات شغلی، محل کار و تاریخ عقد قرارداد.
 • گواهی پزشکی تایید کننده ی عدم ابتلا به بیماری
 • ممکن است نیاز باشد تا اهالی برخی کشورها مدارک بیشتری را ارائه نمایند.

 

به این امر نیز توجه کنید که انجام این امور در سفارت خانه و کنسولگری کشور مبدا انجام می شود. در شرایطی نیز می بایست متقاضی دریافت ویزا شخصا در سفارت خانه حضور داشته باشد تا امورات مربوط با اسکن مدارک با حضور شخص انجام شود، لذا حتما بایستی با کنسولگری و یا سفارت خانه روسیه تماس گرفته تا بدانید که شامل این موضوع می شوید یا خیر.
زمان لازم برای بررسی ویزای کار در روسیه حدود 20 روز به طول می انجامد، ولی در حالت کلی زمان لازم برای دریافت مجوز کار روسیه تا دریافت ویزای کار آن ما بین 3 الی 6 ماه به طول می انجامد.
به محض این که ویزای کار روسیه را اخذ نمودید، می توانید وارد کشور روسیه شوید و بعد از ورود به کشور به مدت 7 روز مهلت دارید ورود خود را در اداره محلی که زیر نظر وزارت امورد داخلی می باشد ثبت کنید . البته این روند توسط کارفرما انجام می گیرد، ولی بهتر است برای کسب اطمینان از انجام آن خودتان نیز آن را بررسی نمایید، زیرا اگر چنانچه ورود شما به ثبت نرسیده باشد می بایست جریمه پرداخت کرده و یا در مواردی نیز موجب اخراج از کشور روسیه می شود.
اعتبار ویزای کار روسیه سه ماهه می باشد ولی می توان به مدت یک سال آن را تمدید کرد و پس از آن، برای تمدید آن سالانه اقدام کرد . اگر تمایل دارید بیش از 90 روز در این کشور بمانید، می بایست برای دریافت مجوز اقامت موقت اقدام نمایید .

آیا می دانید میزان دستمزد و حقوق کار در مهاجرت کاری به روسیه چقدر می باشد؟

حداقل حقوق و دستمزد برای اتباع خارجی که به روسیه مهاجرت می کنند، به چگونگی کار آنان بستگی دارد. البته این مورد شامل حداقل دستمزدهای ساعتی و شرایط کاری مطابق با قوانین کار روسیه می باشد. از آن جا که حداقل حقوق دریافتی در روسیه در مقایسه با سایر کشور های اروپایی کمتر است، لذا برای این که بتوان در این کشور دستمز بالایی را دریافت نمایید بهتر است به دنبال شغل هایی که سطح بالایی دارند بروید تا میزان دستمزدتان از حداقل حقوق دریافتی آن بیشتر شود.
البته حداقل دستمزد دریافتی در روسیه هر شش ماه یک بار مورد بررسی قرار می گیرد و میزان آن افزایش می یابد. به عنوان مثال مطابق آخرین آمار در سال 2019 ، حداقل حقوق دریافتی حدود 1.07 دلار در ساعت به ازای 40 ساعت کار در هفته می باشد . البته میزان حقوق دریافتی بر اساس توافقات محلی در سرتاسر کشور روسیه ممکن است با هم فرق داشته باشد. شهر مسکو و سن پترزبورگ و نیز مناطقی که دارای منابع طبیعی می باشند، بالاترین میزان دستمزد را برای کارکنانش دارد .
کارکنانی که آخر هفته را نیز کار می کنند، برای آن روز دستمزد دو برابری دریافت می کنند و دستمزد دریافتی در ساعات اضافه کاری به این طریق می باشد که دو ساعت ابتدایی اضافه کاری یک و نیم برابر و ساعات بعدی دو برابر دستمزد را دریافت می کنند ولی در کل مطابق با قوانین کار روسیه هفته کاری نباید بیشتر از 40 ساعت باشد .
به غیر از تعطیلات عمومی کشور روسیه، کارمندان می بایست به صورت تمام وقت کار کنند و بعد از گذشت 6 ماه از شروع کارشان می توانند از 28 روز مرخصی بدون حقوق در صورت تمایل استفاده کنند و یا اینکه می توانند تعداد روزهای مرخصی به شرطی که از این محدوده تعیین شده تجاوز نکند را خود انتخاب نمایند ولی برای هر کارمندی مرخصی 14 روزه در سال اجباری است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *